


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 7 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 3 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 13.8 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 800 V |
| On-State Voltage | 1.3 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 500 µA |
| On-State Current | 1 A |
Stock: 766
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28282
Ext.Price$0.28282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28282 | $0.28282 |
| 10 | $0.24870 | $2.48700 |
| 50 | $0.21869 | $10.93450 |
| 100 | $0.18951 | $18.95100 |
| 500 | $0.16422 | $82.11000 |
| 1000 | $0.14968 | $149.68000 |
| 3000 | $0.13642 | $409.26000 |
